REGULACJA PRĘDKOŚCI OBROTOWEJ SILNIKÓW NA INNY RODZAJ PRĄDU
Regulacja prędkości obrotowej komutatorowych silników prądu przemiennego może odbywać się poprzez:
- zmianę napięcia na zaciskach silnika;
- zmianę strumienia magnetycznego obwodu wzbudzenia.
Pierwszy sposób pozwala na ekonomiczną regulację prędkości obrotowej. Zmiana ta się odbywa poprzez zmianę zaczepów na transformatorze. Transformatory stosowane w pojazdach prądu przemiennego to specjalne transformatory trakcyjne, które po stronie wtórnej posiadają specjalne zaczepy. Odpowiedni układ umożliwia zmianę zaczepów i tym samym regulację napięcia na zaciskach silnika. Dzięki temu nie jest konieczne łączenie silników w grupy czy też bocznikowanie. Sposób ten jest najczęściej stosowany, umożliwia płynną regulację napięcia w taki sposób, aby prąd zmieniał się w granicach od I max do Imin.
Prędkość obrotowa będzie wynosiła:
Prędkość pojazdu zmienia się w zależności od napięcia na zaciskach silnika. Średnia wartość siły pociągowej zależy od szybkości pojazdu.
Schemat przedstawia układ połączeń transformatora z zaczepami:
Ponieważ zmiana zaczepów wiąże się z chwilową przerwą w zasilaniu silnika (a sytuacja taka nie może mieć miejsca) więc należy zwierać dwie sąsiednie sekcje. W takim przypadku stosuje się dodatkowo rezystor wyrównawczy lub cewkę o dużej indukcyjność (dławik), które ograniczają prądy zwarcia.
Niewątpliwie zaletą rozruchu silnika przy użyciu transformatora z zaczepami jest brak strat energii. Metoda ta umożliwia stosowanie dowolnych stopni jezdnych. Wadą jest duży ciężar takiego zespołu (transformator + silnik), koszty zakupu, oraz niski współczynnik mocy podczas rozruchu.
Drugą metodą jest osłabienie pola wzbudzenia. Metoda ta jest jednak bardziej skomplikowana ponieważ wymaga stosowania dodatkowego transformatora lub też silnika z ruchomymi szczotkami - każdemu położeniu szczotek odpowiada inny strumień. Wadą tej metody jest osłabienie momentu obrotowego.
Zmianę kierunku wirowania można uzyskać poprzez zmianę kierunku przepływu prądu w obwodzie wirnika lub wzbudzenia.